Zararlı Alışkanlıkları Önleme Bilinci Programı Düzenledi

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ’Zararlı Alışkanlıkları Önleme Bilinci’ konulu program düzenledi.Kahta İkbal Kültür ve Yardım Derneği (İkbal-Der) bünyesinde faaliyet gösteren Kahta Bilgi Evi, öğrencilere yönelik zararlı alışkanlıkları...

Zararlı Alışkanlıkları Önleme Bilinci Programı Düzenledi
banner230
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ’Zararlı Alışkanlıkları Önleme Bilinci’ konulu program düzenledi.
Kahta İkbal Kültür ve Yardım Derneği (İkbal-Der) bünyesinde faaliyet gösteren Kahta Bilgi Evi, öğrencilere yönelik zararlı alışkanlıkları önleme programı düzenledi. Programa ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri, bilgi evi çalışanları, dernek yöneticileri ve öğretmenler katıldı.
Halil Çilenti’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlatılan programda, bilgi evi slaytı ve sigaranın zararları ile ilgili videoslayt izletildi.
Slaytların ardından Eğitimle Diriliş Dergisi Koordinatörü ve Kahta Beyan Gazetesi Yazarlarından Rehber Öğretmen Bilal Akgül, gençlik ve bağımlılık başlıklı sunumunu yaptı.
Sunumunda hayata bakışımız ve davranışlarımızda ölçülerimizin değerlerimiz olması gerektiğini söyleyen Akgül, “Neye ve kime göre, nasıl davrandığımızın sebepleri ölçülerimizdir. Bu ölçülerimizi kendi İslami değerlerimizden almalıyız. Bir programla veya seminerle zararlı alışkanlıkların önüne geçilmesi zordur. Ancak bir başlangıç olabilir. Sorunun kaynağı insanın hayatına yön veren manevi değerlerin kaybolmasıdır. Bunun çözümü de yine insanın fıtratının-özünün adı olan İslami hassasiyettir” dedi.
İslam’da zarar veren her şeyin haram olduğunu vurgulayan Akgül, “İslam alimleri çoğu sarhoş eden şeylerin azının kullanılmasının, başlangıçta sarhoşluk vermeyen veya vücudun alışmasından dolayı bazı insanlara sarhoşluk vermeyen şeylerin alınmasının da haram olduğunu söylemişlerdir. Sonuç olarak bu can bizim değil bize emanettir. Emaneti sahibine sağlıklı bir şekilde teslim etmemiz bekleniyor bizden” şeklinde konuştu
Sunumun ardından Kahta Bilgi evi İngilizce öğretmeni ve dernek yönetim kurulu üyesi İsmail Uluçay’ın hazırladığı ve Bilgi Evi öğrencilerinin sergilediği zehr-i nefs adlı iki perdelik tiyatro oyunu beğeniyle izlendi. 26 Nisan’da Kubilay İlkokulunda yapılacak olan ödüllü Kuran’ı Kerim Meal Yarışması’nın duyurusu da yapıldı. Duyuruda başvuruların sona erdiği ve 26 Nisan saat 10’da yapılacak olan sınavın duyurularının www.kahtaikbalder.com adresinden takip edilebileceği ve kısa mesajla bilgilendirme yapılacağı hatırlatıldı.
YORUM EKLE