19 Ağustos 2015 Çarşamba 14:28
Adıyaman’da Yaşlıların Profili Çıkartıldı
banner230
‘Adıyaman İli 65 Yaş ve Üstü Yaşlı Araştırması’ ile Adıyaman’da ki yaşlılar çok yönlü ele alınarak, genel profilleri ortaya çıkartıldı.
Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Politikalar Adıyaman Müdürlüğü ve Adıyaman Gönül Elçileri Derneği’nin ortaklaşa hazırlayarak İpekyolu Kalkınma Ajansı’na sunulan ve kabul edilen ‘Gönlümüzde Size de Yer Açtık’ Projesi kapsamında yaşlılarla ilgili alan çalışması yapıldı.
‘Adıyaman İli 65 Yaş ve Üstü Yaşlı Araştırılması’ ile ilgili yaşlıların demografik, çalışma, gelir, sağlık, eğitim, aile yapısı ve sosyal ilişkiler, sosyal, kültürel ve sanatsal durumları araştırıldı. Adıyaman merkezde 33 mahallede 4565 kişi üzerinde yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar çıktı. Yaşlıların tüm yönleriyle ele alındığı çalışmanın sonucu, raporlar haline getirildi.
Araştırmalarda 465 kişiden 2634 kişinin kadın, 1931’inin erkek olduğu, bu kişiler içerisinde 3645 kişinin eğitiminin olmadığı, 653 kişinin ise ilkokul mezunu olduğu belirlenirken, 19 kişinin ise lisans mezunu olduğu ortaya çıktı.
Yaşlılardan 1257 kişinin sosyal güvencesinin olmadığı, diğerlerinin ise sosyal güvencelerinin olduğu, 1978 kişinin aylık gelirinin 0-250 TL arasında olduğu belirlendi.
Yaşlıların yüzde 64’ünün aile yaşamında mutlu olduğu, yüzde 66’sının akrabalık ilişkilerinin iyi olduğu tespit edildi.
Raporda, araştırma ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:
“Yaşlıların toplumla bütünleşmesi, işlevselliğinin artması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi konularının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu husus tüm diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de yaşlılık olgusunun ve yaşlılık politikaların yeniden gözden geçirilmesini gerektirmektedir.
Yaşlanan, yalnız kalan ve yoksullaşan bireylerin kendilerine yetememesi nedeniyle, çeşitli sosyo kültürel ve ekonomik sorunlar yaşadığı gözlenmektedir.
Proje ile nüfus dağılımındaki değişimlerin ve etkilerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi, önümüzdeki yıllarda daha yoğun olarak karşılaşacağımız yaşlanan nüfusun olumsuz etkilerinin probleme dönüşmeden çözümüne katkı sağlayacaktır.
Adıyaman’da yaşayan yaşlıların mevcut durumlarının analiz edilmesi amaçlanmış, nicel ve nitel araştırma teknikleri kullanarak rapora konu olan çalışma yapılmıştır.
Yaşlıların genel yaşam standartları saptanmış, günlük faaliyetler, yakınları ve çocukları ile ilişkilerinin boyutları belirlenmiş, genel ihtiyaçları, genel yaşam kalitesi ve memnuniyetleri araştırılmış ve mevcut durumu korumak veya iyileştirmek için öneriler üretilmesi amaçlanmıştır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.