03 Haziran 2015 Çarşamba 16:57
Yeşiltaş: “Rencide Edici Çalışmanın Startını Verdiler"
banner230
AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Abdurrahman Yeşiltaş, Adana’da tüm müteahhit, yatırımcı ve vatandaşları rencide edecek bir çalışmanın startının verildiğini söyledi.
Yeşiltaş, belediye meclis Üyeleri ile birlikte ilçe binasında düzenlediği basın toplantısında, Seyhan ilçesi Pınar - Gürselpaşa - Fatih gibi mahalleleri kapsayan 3. Bölge olarak adlandırılan alandaki, Seyhan ilçe belediyesinin 1/1000’lik plan çalışmaları konusundaki gelişmelere ele aldı. Bu bölgedeki imar çalışmalarının seyri, gelinen nokta ve gelecekteki durumunun AK Parti grubunu endişelendirdiğini ifade eden Yeşiltaş, "Meclis üyelerimiz; gerek komisyonlarda gerekse meclis toplantılarında yaşanan gelişmeleri hayretle izleyip, vatandaşlarımızın ve Seyhan’ın geleceğini olumsuz yönde etkileyecek gelişmeler karşısında gerekli olan tavrı, çalışmayı ve konuşmaları mecliste yapmaktadırlar. Ve mevcut belediye idaresini yapılan yanlışlardan dolayı uyarmaktadırlar. Seyhan ilçemizin Pınar - Gürselpaşa - Fatih gibi mahalleleri kapsayan 3. Bölge olarak adlandırılan büyük alandaki, 1/1000’lik plan çalışmaları geçmiş yönetim tarafından başlatılmış fakat sebebini bilmediğimiz gelişmelerden dolayı bitirilememiş ve yeni belediye yönetiminin takibine ve tamamlamasına bırakılmıştır. Yeni yönetim 15 aylık süre içerisinde planlama çalışmalarının devam ettiğini yüklenici firmanın ilk yaptığı çalışmanın yüzde 30-40 seviyesinde olduğunu, bunlarında yanlışlıklarla dolu olduğunu ifade ettiler. Yüklenici firmanın bu işi başaramadığı ve daha önce verilen işi tasfiye yoluna gidileceğini ifade ettiler. Biz AK Parti grubu olarak böylesine önemli ve büyük bir bölgenin bu durumda olduğunu henüz 2 ay öncesinde yapılan komisyon ve meclis toplantıların da öğrendik ve idarenin bu konu hakkındaki tavırlarını hayretler içerinde seyrettik. Değerli arkadaşlar bu durum ne demek; böylesine devasa bir alanda yapılması gereken yatırımları, yapılaşmaları ve gelişmeleri durdurmak demektir. Gerek ekonomik gelişmenin, gerekse sosyal yapılaşmaların önünü tıkamak ve Seyhan’ın gelişmesine engel olmak demektir’’ diye konuştu.
“MÜTEAHHİT VE YATIRIMCININ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ADIM ATILMADI”
Şu anki imar çalışmalarında ki son durumun, Seyhan Belediyesi idaresinin bu bölgedeki imar çalışmalarının bir an önce yapılıp kapalı imar bölgelerinin imara açılacağını müteahhit firmalarının ve yatırım yapan yatırımcının mağduriyetinin giderileceğini ifade ettiğini belirten Yeşiltaş, şöyle devam etti:
"Biz AK Parti grubu olarak soruyoruz; belediye yönetimine geldiğiniz günden bugüne kadar, birkaç defa müteahhit firmalarla özel tanışma toplantıları yaptınız, bürokratlarınızla tanıştırdınız ’müteahhitlerin ve yatırımcının sorunlarını çözeceğiz’ dediniz ve sorunları çözmek için hangi adımları attınız?
Daha önceki aylarda idare tarafından meclis ve komisyon gündemine gelen vatandaşların bireysel olarak 1/5000 imar çalışmasına uygun olarak yaptırıp onaylanmasını talep ettiği 1/1000 çalışmaları komisyon ve meclis tarafından 3. Bölge büyük imar çalışması yapılıyor bekleyin denilerek dosyalar müdürlüğüne iade edilmiştir. Gelinen bugünkü noktada bu ve buna benzer imar dosyaları tekrar meclis gündemine getirilerek komisyonlara gönderilmek istenmektedir. Bu konuda biz AK Parti grubu ve diğer partilerin bazı meclis üyeleri de bu kişiye özel dosyaların yeniden gündeme alınmaması için reddine oy kullanmamıza rağmen CHP’nin oy çokluğu sebebiyle gündeme alınmış ve komisyona havale edilmiştir. Ve maalesef Bu durum; Seyhan belediyesinin kendi bünyesinde ki 1/1000 imar değişikliği emsal teşkil edecek ve kişiye özel imar planlamasının önünü açmak için kabul edilmiştir. Bu gelişme; Adana kamuoyunun ve tüm yapı müteahhitlerini rencide edecek bir uygulamanın startıdır. Bu mantık hem müteahhitlere hem de vatandaşlara maddi olarak külfet getirecektir. 3-4 ay da yapılacağı söylenen planlama çalışmaları önümüzdeki 1-2 yıl için de suistimale açık olacak şekil de bitirilmeme tehlikesi vardır. Ve biz ak parti grubu olarak Seyhan’ımızın ve vatandaşlarımızın haklarının korunması açısından bu kaygıları taşımaktayız.
AK Parti grubu olarak bizler bu ay ki yapılan meclis toplantılarında; kamu yararına acil imar uygulamalarının dışındaki kişiye özel başvuru yapılan tüm imar dosyaların bekletilerek büyük imar çalışmasının ivedilikle hızlı bir şekilde tamamlanması ve akabinde tüm müteahhitlerin çalışmalarında birbirine yakın zamanlarda çalışmalarına start alabileceği, ayrımcılığın- suistimalin - şaibenin olmadığı ve rantçılığa fırsat verilmeyen eşitlikçi bir çalışma ortaya konulmalıdır.
Böyle bir çalışma olduğu takdirde müteahhitlerin daha uygun oranlarda arsa bulması ve vatandaşların da daha uygun fiyatlarda ev ve iş yeri sahibi olması mümkün olacaktır. Bunların sonucunda Kişiye özel imar uygulamaları meclisi zan altın da bırakacaktır ve Seyhan’daki imar çalışmaları da sekteye uğrayacak ve tamamlanamayacaktır"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.