Vali Büyük: "Turizm, Dünya Barışı Ve Sevgiye Açılan Penceredir"

Adana Valisi Mustafa Büyük, Turizmin, Dünya Barışına, Sevgiye Ve Hoşgörüye Açılan Bir Pencere Olduğunu Söyledi

Vali Büyük: "Turizm, Dünya Barışı Ve Sevgiye Açılan Penceredir"
banner230
Adana Valisi Mustafa Büyük, turizmin, dünya barışına, sevgiye ve hoşgörüye açılan bir pencere olduğunu söyledi ve Adana’nın turizmin her çeşidinden yararlanılmasının mümkün olduğuna dikkat çekti.
Vali Büyük, Turizm Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, turizm olgusunun, dünya genelinde barışa, dostluğa ve kardeşliğe hizmet ettiğine ve evrensel bir özellik taşıdığına dikkat çekti. Vali Büyük, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“İnsanlık tarihinin kültürel zenginliklerini bünyesinde barındıran ülkemizde, turizmin her geçen yıl daha da gelişmesi, ülkemize ve ilimize gelen ziyaretçi sayısının her geçen yıl artması, ülkemiz turizminin hak ettiği konuma ulaşması adına geleceğe güvenle bakmamızı sağladığı gibi bizlere yurdumuzun dört bir yanındaki zenginliklerimizi turizmin hizmetine sunmak, turizm hareketliliğini çeşitlendirmek gibi önemli bir görev yüklemektedir."
Adana’ya bakıldığında, turizmin her çeşidinden yararlanılacak zenginlikleri görmenin mümkün olduğunu ifade eden Vali Büyük şöyle devam etti:
"Yemyeşil doğasıyla, suyuyla, toprağıyla, iklimiyle, yaylalarıyla, deniziyle, sahilleriyle, kültür ve tabiat varlıklarıyla, tarihsel miraslarıyla Adana ilimiz, sahip olduğu potansiyelin değerlendirilmesiyle yakın bir gelecekte turizmde hak ettiği konuma ulaşacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğü ve desteklerinde gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda, Kozan Anavarza Kalesi ve Ören Yeri, Tufanbeyli Şar Ören Yeri, Karataş Magarsus Antik Kenti ve Amfi Tiyatro, Yumurtalık Antik Kenti, Ceyhan Yılan Kale, Tumlu Kalesi ve Feke Kalesi’nde, bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları sürmektedir. İlimiz turizmini; eko-turizm, yayla turizmi, doğa turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, gastronomi gibi alternatif turizm çalışmalarıyla zenginleştirmek konusundaki çabalarımız ile ilimizin Akdeniz’den dünyaya açılan pencereleri olan Karataş ve Yumurtalık sahillerimizi yeni yatırımlarla buluşturma konusundaki çalışmalarımız sürmektedir. Ayrıca, Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük müzesi olarak planlanan ve yapımı devam eden “Adana Kent Müzesi”, tamamlanma aşamasına gelmiştir.
Turizm olgusu, dünya barışına, dostluğa ve kardeşliğe hizmet ettiği gibi, ülke ekonomilerine de çok önemli katkılar sağlamaktadır. Bu gerçek ışığında, toplumumuzda turizm konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla ülkemizde her yıl düzenlenen Turizm Haftası’nı kutlarken, tüm vatandaşlarımızı hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklere davet ediyorum. Turizm Haftası vesilesiyle ilimizin turizm çıtasını çok daha yükseklere taşıma konusundaki kararlılığımızı vurgularken, yerli ve yabancı ziyaretçilerimizi Adana ilimizin turistik zenginliklerini keşfetmeye çağırıyor, tüm turizm gönüllülerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
YORUM EKLE