01 Ekim 2015 Perşembe 12:58
Fidancılar Meyve Ve Asmada AR-GE Desteği İstiyor
banner230
Türkiye Fidan Üreticileri Birliği (FÜAB) meyvecilikte yerli çeşitlerin geliştirilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Bankası’ndan araştırma-geliştirme (Ar-Ge) desteği istedi.
Bakanlığın şimdiye kadar fidan kullanımına verdiği desteklerle ülkemiz meyvecilik sektörünün geliştirilmesi ve dolayısıyla güvenilir gıda arzı konularında büyük mesafe kaydedildiği belirtilen Tanrıver, söz konusu desteklerle ülkemizin fidan ihraç eden ülkeler arasına girdiği, yerli üretimin arttığı, üreticimizin refah seviyesinin yükseldiği ve Bakanlıkça kontrol ve denetimi yapılmış fidan kullanımı ile tesislerin sağlıklı ve verimli olmasının önünün açıldığını söyledi.
Yaşanan tüm bu olumlu gelişmelere rağmen meyvecilik sektörünün en önemli sorunlarından birisinin Ar-Ge faaliyetlerinin yetersiz olduğu, kamu tarafından çeşit geliştirmede ilerleme sağlanamadığı, özel sektör açısından da çeşit ıslahının uzun soluklu ve yüksek öz sermaye gerektirdiği ifade eden Tanrıver, "Ülkemiz pek çok türün gen merkezi olmasına karşın, ıslah çalışmalarının sadece Bakanlık Araştırma Kuruluşları ve üniversiteler tarafından yapılması sonucunda, yerli çeşit geliştirmede ülkemiz yurtdışı ile rekabette yetersiz kalmakta, üreticilerimiz yurtdışına ıslahçı hakkı bedeli ödemekle yükümlü kılınmaktadır" dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından fidan kullanımına verilen hibe destekleri ve Ziraat Bankası’nca fidan üreticisine verilen sıfır faizli ve fidan kullanıcısına verilen yüzde 50 faiz indirimli kredilerin sadece fidan üretimini ve meyve-üzüm üretimini olumlu yönde etkilediği belirtilen Başkan Tanrıver, açıklamasında meyvecilikte yerli çeşitlerin geliştirilmesine yönelik herhangi bir desteğin olmadığının altını çizdi.
Meyveciliğin gelişmesi için sadece fidan üretimi ve kullanımına yapılan teşviklerin yeterli olmadığını, meyvecilikte ilerleme sağlanabilmesi için Ar-Ge ve çeşit ıslahı çalışmalarına da destek ve kredi imkanı sağlanması gerektiği belirten Tanrıver, aksi halde meyvecilikteki gelişmenin, yurtdışı ıslahçılarının izin verdiği ölçüde olacağını belirtti.
FÜAB Başkanı Gürsel Tanrıver, açıklamasına şöyle devam etti:
“Tesis maliyeti yüksek, uzun vadede gelir getiren ve riskli bir yatırım olan fidan sertifikasyonu damızlıklarını tesis eden fidan üreticilerine Bakanlığın ve Ziraat Bankası’nın herhangi bir destek vermemesi nedeniyle uluslar arası standartlarda sertifikalı fidan üretimi için Bakanlığın yaptığı tüm çalışmalarda ilerleme sağlanamamaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen sıfır faizli kredi imkanı ise sadece sertifikalı fidan üretimine sağlanmakta yapılan işlemin esasını teşkil eden fidan sertifikasyonu damızlıklarında bu kredi verilmemektedir” bilgisi fidan sertifikasyonunda ilerleme sağlanamamasının gerekçesini açığa çıkardı. Ülkemiz yerli çeşit sayısının arttırılması ve fidancılık sektörünün ilerlemesi için; çeşit ıslah çalışmalarına ve sertifikalı fidan üretimi için gerekli olan 1 nolu, 2 nolu ve 3 nolu damızlık üniteleri tesisine Ziraat Bankası tarafından sıfır faizli kredi verilmemektedir. Bakanlığın hedefleri arasında ise yerli çeşit ıslah çalışmalarının geliştirilmesi ve fidan sertifikasyonu çalışmalarının ilerlemesi yer almaktadır. Dolayısıyla Bakanlığın hedefleri ve Ziraat Bankası uygulamaları birbiriyle uyumlu değil. ‘Belirtilen hedeflere ulaşabilmek için Bakanlığın biz üreticilere yaptığı diğer desteklerin yanında Ar-Ge ve damızlık tesislerinde de destek vereceğini umuyoruz. Ziraat Bankası sıfır faizli kredilerinin de söz konusu alanlarda verilmesi ilerlemeyi hızlandıracaktır" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.