Şırnak’ta Çocuk Felci Aşı Kampanyası Başladı

Şırnak’ta 1. tur çocuk felci aşı kampanyası başladı.Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen aşı törenine Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile eşi Zeliha Su, Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, Şırnak Üniversitesi...

Şırnak’ta Çocuk Felci Aşı Kampanyası Başladı
banner230
Şırnak’ta 1. tur çocuk felci aşı kampanyası başladı.
Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen aşı törenine Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile eşi Zeliha Su, Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, Şırnak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Muhsin Hayyam Elçi, İl Jandarma Komutanı Mustafa Sakaoğlu, kurum müdürleri ile sağlık çalışanları katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali Su, tüm alileri çocuklarını aşı yapmaya davet ettiğini söyledi.
Daha sonra konuşan Şırnak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Muhsin Hayyam Elçi ise, önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirildiğini söyledi. Dr. Muhsin Hayyam Elçi, "Ülkemizde de 1998 yılından beri görülmeyen çocuk felci vakalarından dolayı 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemiz poliodan arındırılmış bölge sertifikası ile belgelendirilmiştir. Ancak yanı başımızda bulunan Suriye ve Irak’taki iç çatışmalar, bu bölgelerdeki koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamalarına neden olmuş bundan dolayı Suriye ve Irak’ın orta ve güney bölgelerinde aktif polio vakaları tespit edilmiştir. Bu durum Dünya SAğlık Örgütü’nü ve Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirmiştir. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda 2 turlu olmak üzere yani 20-26 nisan ve 29 mayıs- 4 haziran tarihleri arasında kapı kapı dolaşılarak 0-59 ay arasındaki tüm çocukları aşılama kararı alınmıştır. ilimizde de tüm sağlık personellerimiz ile 170 ekip, 50 araç, 35 istasyon ve 20 denetim ekibi ile ev ev dolaşılarak 0-59 ay arası yaklaşık 75 bin tüm aşılı aşısız çocuğumuzu ağızdan 2 damla şeklinde aşılanacaktır" dedi.
YORUM EKLE