Siverek’te Kutlu Doğum Etkinliği

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulunda kutlu doğum programı düzenlendi.Programa Siverek Müftüsü Sani Soytürk, okul müdürü, müdür yardımcıları, öğretmenler,çok...

Siverek’te Kutlu Doğum Etkinliği
banner230
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulunda kutlu doğum programı düzenlendi.
Programa Siverek Müftüsü Sani Soytürk, okul müdürü, müdür yardımcıları, öğretmenler,çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı.
Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen Kutlu Doğum programı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Yasin Şahin tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.Programa konuşmacı olarak katılan Abdullah Konak, ’Hz. Muhammed’in Örnek Kişiliği ve Ahlakı’ hakkında konuşma yaptı.
Konak, "Hz. Muhammed’in kutlu doğumunun tüm insanlık için onu daha iyi tanımamıza,onun ahlakından istifade etmemize ve onun yolundan gitmemize vesile olmasını dilerim.Peygamber Efendimiz dünyaya geldiği zaman Arap toplumu cahiliye devrini yaşıyordu.İnsanlar hak,adalet,dürüstlük gibi kavramları unutmuştu.Güçlü zayıfı eziyordu.Kız çocuğuna sahip olmak utanç vesilesi olduğu için diri diri toprağa gömülürdü.Kabileler arasından sürekli çatışmalar yaşandığından kan davaları toplum içerisinde yaygındı.Ayrıca içki,fuhuş ve her türlü kötü davranış da bu toplumda gelenek haline gelmişti.İşte Sevgili Peygamberimiz böyle bir toplumu düzeltmek için Allah tarafından görevlendirildi.Onun Peygamberliği yaklaşık 23 yıl sürdü.Bu süre içerisinde tek işi Allahtan aldığı vahyi insanlara aktarmaktı.Kendisine gelen ayetleri derhal insanlara iletirdi.Tabi bunu yaparken önce kendisi bir model olurdu daha sonra da Müslümanlar o davranışı sergilerdi.Bu iş karşılığında onlardan herhangi bir beklentisi de yoktu.Peygamber Efendimiz her haliyle örnek bir insandı.Onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğuna bakarsak cevabını şu ayette görürüz; ’ Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin(Kalem suresi-4.ayet)" dedi.
Program daha sonra Hz. Peygambere Şiir ve Mektup yarışmasında birinci olan okul öğrencilerinin şiir ve mektuplarını okumasıyla devam etti.İlahi,şiir ve ezgilerle devam eden program okul öğrencilerinin Arapça bir ilahiyi hem Arapça hem de Türkçe okumalarıyla devam etti.
Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Orta Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Yasin Şahin etkinlik hakkında, "Bu sene okulumuzun açılışının ilk yılı.Okul olarak ilk defa böyle bir etkinlik düzenliyoruz.Dicle Mahallesi sakinlerine ve öğrencilerimize Hz. Muhammed’in kutlu doğumunu,kutlu kokusunu onların gönüllerinde yaşatmak istedik.Bu etkinliği düzenlerken bizlerden desteğini esirgemeyen mahalle halkımızın peygamber aşığı olduğuna bir kez daha şahitlik ettik.Bu bizlere bundan sonra yapacağımız programlar için enerji verdi.Desteklerini bizden esirgemeyen okul idaresi,öğretmenlerimiz,öğrencilerimiz,mahalle esnafımız ve mahalle halkımıza büyük şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.
Siverek Çok Programlı Lise’de yapılan Kutlu Doğum programında okul öğrencilerinden İsmail Başbaş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Cihat Karaca Kürtçe Mevlid-i Şerif okudu.
Kutlu doğum etkinliği programında Okul öğrencileri tarafından ilahi ,ezgilerle ve şiirler okundu.
Çok Programlı Lisesi DİKAB öğretmeni Hüseyin Erarslan, "Peygamberimizi daha iyi anlamak,okullarımızda Kutlu Doğum atmosferinin yaşatılmaya çalışılması ve öğrencilerimizin Peygamber Efendimizi daha iyi ve daha doğru tanımaları için bu programı düzenledik.İnşallah daha güzel programlar yaparak Peygamber Efendimizin daha iyi anlaşılmasına vesile oluruz" dedi.
YORUM EKLE