Ödüllü Yönetmen Ümit Ünal İzmir Üniversitesi’nde

Filmleri Oscar adayı olan, pek çok festivalde ödüle layık bulunan yönetmen Ümit Ünal, İzmir Üniversitesi Sinema Kulübü’nün konuğu oldu.Sinema kariyerine, Yeşilçam’ın usta yönetmenleri Halit Refiğ, Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz gibi...

Ödüllü Yönetmen Ümit Ünal İzmir Üniversitesi’nde
banner230
Filmleri Oscar adayı olan, pek çok festivalde ödüle layık bulunan yönetmen Ümit Ünal, İzmir Üniversitesi Sinema Kulübü’nün konuğu oldu.
Sinema kariyerine, Yeşilçam’ın usta yönetmenleri Halit Refiğ, Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz gibi isimler ile çalışarak başlayan, senaryo yazarlığındaki başarısını yönettiği filmler ile pekiştiren yönetmen Ümit Ünal, İzmir Üniversitesi Sinema Kulübü’nün konuğu oldu.
Bangkok Uluslararası Film Festivali, Altın Portakal, Altın Koza, Uluslararası İstanbul Film Festivali gibi pek çok festivalden ödülle dönen, 2003 yılında Türkiye’nin Yabancı Film Oscar adayı seçilen yönetmen, öğrencilerin sorularını yanıtladı ve kendilerine önemli tavsiyelerde bulundu. Ünal, Yeşilçam’da artık geçmişteki usta çırak ilişkisinin kalmadığını, yeni dönem yönetmenlerin iletişim ve etkileşimden uzak bir profil çizdiğini söyledi.
Günümüz Türk sineması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ünal, büyük artış gösteren yönetmen sayısına dikkat çekerek, “Teknolojik gelişmeler sayesinde cep telefonu ile bile film çekilebilen bir dönemi yaşıyoruz. Ancak teknoloji, sinemanın kendine özgü zorluklarını aşmak için yeterli değil” değerlendirmesinde bulundu. Ünal, “Bir romanda kolayca ifade edilebilen duygu ya da durumların sinemada görsel bir dile dönüştürülmesi gerekiyor ve zorluk da bu görsel dilin oluşturulmasında ortaya çıkıyor. O nedenle bir edebi eserden uyarlama olan pek çok filmde ‘kitabın tadını bulamama’ eleştirisi ile karşılaşılır” dedi.
Söyleşinin sonunda Ünal’a teşekkür plaketini Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Ulufer Teker takdim etti.
YORUM EKLE