Aliağa’nın Antik Kentlerini Kitapçıkta Topluyor

İzmir Aliağa ilçesinde yaptığı araştırmalarla birçok bilgi ve belge toplayan yerel tarih araştırmacısı Sebahattin Karaca, uluslararası kaynaklardan derlediği tarihi bilgileri bir kitapçıkta toplamaya hazırlanıyor.Aliağa ilçesinde, tarih...

Aliağa’nın Antik Kentlerini Kitapçıkta Topluyor
banner230
İzmir Aliağa ilçesinde yaptığı araştırmalarla birçok bilgi ve belge toplayan yerel tarih araştırmacısı Sebahattin Karaca, uluslararası kaynaklardan derlediği tarihi bilgileri bir kitapçıkta toplamaya hazırlanıyor.
Aliağa ilçesinde, tarih araştırmacısı Sebahattin Karaca, Aeolis medeniyetinin izlerini taşıyan Kyme, Myrina, Gyrnelion ve Aigai gibi antik kentlere yönelik yaptığı araştırmaların ışığında hazırladığı kitapçık için çalışmalarını sürdürüyor. Karaca’ya, yabancı kaynaklara ulaşması ve tercüme etmesi için Alman vatandaşı Wili Weber de katkıda bulunuyor.
Kitapçık çalışmasının büyük ölçüde tamamlandığını ve yakın tarihte basıma hazır hale geleceğini ifade eden Karaca, "Çalışma arkadaşım Wili Weber ile birlikte Aliağa ilçe sınırlarında bulunan, Kyme, Myrina, Gyrnelion ve Aigai gibi antik kentlerin tarihini anlatan bir kitapçık çıkarmak adına uzun süredir çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparken, Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklarından destek alıyoruz. Bizim buradaki amacımız, en az bir Efes ya da Bergama kadar önemli bir tarihe sahip olduğuna inandığımız, Aliağa’nın antik şehirlerini tanıtmaktır" dedi.
Sebahattin Karaca, sanayi bölgesi olan Aliağa’nın tarihi zenginlikleriyle de öne çıkabilecek potansiyele sahip olduğunu da sözlerine ekledi.
YORUM EKLE