Küçükçekmeceli Lise Öğrencilerinden Örnek Olacak Proje

Geri dönüşümde farkındalık oluşturmayı amaçlayan Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Temiz Okul, Temiz Çevre, Temiz Sınıf projesi başlattı.Küçükçekmece’de eğitim veren Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, geri...

İSTANBUL 14.04.2015, 11:37
Küçükçekmeceli Lise Öğrencilerinden Örnek Olacak Proje
banner230
Geri dönüşümde farkındalık oluşturmayı amaçlayan Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Temiz Okul, Temiz Çevre, Temiz Sınıf projesi başlattı.
Küçükçekmece’de eğitim veren Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Temiz Okul, Temiz Çevre, Temiz Sınıf projesi başlattı. Bu kapsamda okulda bir ekip kuran Okul Müdür Yardımcısı Onur Yıldız, gönüllü elçiler oluşturduklarını ve büyük bir disiplinle öğrencilere bu bilinci aşılamayı hedeflediklerini ifade etti.
2014-2015 eğitim yılının başında başlatılan projenin, işleyişini anlatan Onur Yıldız, sınıflarda gönül elçileri görevlendirdiklerini belirterek, “Okulumuzda 3 bin 500 öğrencimiz var. Onlardan gönül elçileri seçtik ve gönül elçileri önlüğü yaptırdık. 25 öğretmenin başkanlığında bütün öğrencilerimizi böldük. Gönül elçisi öğrencilerimiz, sınıflarda arkadaşlarını gözlemliyorlar. Öğrenci sınıfı nasıl idare edeceğini biliyor, o sınıftaki eşyaları nasıl koruyacağını da biliyor. Yere çöp atan arkadaşlarını uyarıyor. Onların ödül ve ceza yetkileri de var. En temiz ve temizlik bilincini kazanan sınıfı ücretsiz geziye götürerek onları ödüllendireceğiz” diye konuştu.
“ARTIK DAHA BİLİNÇLİLER”
Proje ile önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Onur Yıldız, “Önceden okul bahçesinde pet şişelerle top oynayan öğrencilerimiz vardı. Devletin verdiği kitapları, defterlerini uçak yapıp birbirlerine atıyorlardı. Artık kağıdın nasıl oluştuğunu, neyin nasıl geri dönüştüğünü ya da dönüşemediğini iyi biliyorlar. Duvarları karalamıyorlar. Plastik, cam, yağ gibi atıkları nasıl dönüştüreceklerini biliyorlar. Artık öğrencilerimiz daha bilinçli” diyerek, mutluluğunu paylaştı.
“DUYARLI GENÇLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”
Projede yer alan okulun İngilizce öğretmeni Emine Altunsoy da projenin kısa vadeli gibi gözükse de uzun vadede çok daha yararlı olduğunu dile getirerek, “Projeyle uzun vadede topluma, evrensel ahlaka, çevresine karşı duyarlı vatandaşlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bizler eğitimde pozitif uyarıcıyız. Biz öğrencileri uyarıyoruz ancak, bir süre sonra gördük ki, kendileri olumsuzluklardan rahatsız olmaya başladılar. Küçükçekmece’de böyle bilinçli, geri dönüşümde duyarlı gençler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Artık kendileri gelip bizden geri dönüşüm atık kutusu istiyor, eve götürmek istiyorum diyor. İnanıyorum ki, biz bu projenin meyvelerini toplayacağız” diye konuştu.
“BAŞKAN KARADENİZ’E TEŞEKKÜRLER”
Daha önce, geri dönüşüme sağladıkları katkı ile pek çok sivil toplum kuruluşu tarafından ödüllendirilen Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Onur Yıldız, yürüttükleri proje sürecinde kendilerine her açıdan destek vererek yanlarında olan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e de teşekkür etti.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@