Gelibolu’da Kutlu Doğum Haftası Konferansı

Gelibolu İlçe Müftülüğü tarafından ‘Kutlu Doğum Haftası’ programı kapsamında ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Tevhit Ayengin’in katılımıyla ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konulu konferans düzenlendi.Gelibolu...

Gelibolu’da Kutlu Doğum Haftası Konferansı
banner230
Gelibolu İlçe Müftülüğü tarafından ‘Kutlu Doğum Haftası’ programı kapsamında ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Tevhit Ayengin’in katılımıyla ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konulu konferans düzenlendi.
Gelibolu Müftülüğü tarafından organize edilen 2015 yılı ‘Kutlu Doğum Haftası’ konferans programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Düzenlenen programa, Kaymakam Oktay Çağatay, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban, İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Özler, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve din görevlilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Dr. İbrahim Özler, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, 1989 yılından beri her yıl ‘Kutlu Doğum Haftası’ programları yapmakta ve programlarını belirlenen ana konular etrafında işlemeye çalışmaktadır. Bu vesileyle; 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası’nın ana teması ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ olarak belirlenmiştir. Akrabaların, toplumların ve milletlerin bir kan bağından meydana geldiğini ve bu anlamda insanlığın kan bağından oluştuğunu belirterek, birlikte yaşamanın da bir ihtiyaç ve gereklilik olduğunu söyledi. İnsanların birbirlerine karşı tahammüllerinin kalmadığı bu dünyada hedeflerinin, birlikte yaşama ahlakını toplumun geneline yayarak bu noktada bir zihniyet oluşturmak istiyoruz” dedi. ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Tevhit Ayengin de, ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konulu konferansta; toplumların ve milletlerin yaşadığı değişim ve dönüşümün birlikte yaşamayı engelleyici bir faktör olmaması gerektiğini Kur’an-ı Kerim’den ve Hz. Peygamber (sav)’in hayatından çeşitli örnekler vererek anlattı. Gelibolu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden oluşan ilahi korosunun söylediği birbirinden güzel ilahilerin de renk kattığı programda, daha önce ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Düzenlenen program, katılımcılara takdim edilen çeşitli hediyeler ve yapılan ikramlar ile birlikte sona erdi.
YORUM EKLE