Geçmişten Günümüze Ermeni Meselesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından organize edilen ‘Geçmişten Günümüze Ermeni Meselesi’ paneli gerçekleşti.ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili...

Geçmişten Günümüze Ermeni Meselesi
banner230
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından organize edilen ‘Geçmişten Günümüze Ermeni Meselesi’ paneli gerçekleşti.
ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı. Panelin oturum başkanlığını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Erat, açılışta yaptığı konuşmada, “1915 yılında Osmanlı coğrafyasında iki önemli olay gerçekleşti. 1915 yılında kazanılan Çanakkale Zaferi Türk tarihinde önemli bir yere sahip. Diğer taraftan 1915 yılında Osmanlı coğrafyasında Ermeni tehciri yaşandı. O günden bugüne Ermeni diasporası ve Ermeni tarafı bu olayı çok farklı bir boyutta ortaya koyarak soykırım iddiasıyla bizi itham eder hale geldi. 2015 yılında yurtdışındaki Ermeni diasporasının çalışmaları sonuç vermeye başladı. Türk kamuoyunun bu meseleye çok daha farklı yaklaşması gerekiyor. Belki ülke olarak bu açıdan birçok eksiğimiz bulunmakta” dedi. Erat, ÇOMÜ olarak 100’üncü yılda bu konunun değişik boyutlarını ortaya koyarak öğrencilere ve topluma sunmaya çalışacaklarını ifade etti. Panel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Arslan’ın sunumuyla başladı. Prof. Dr. Ali Arslan konuşmasında Ermeni meselesinin ortaya çıkışı hakkında bilgiler sundu. Panelin diğer konuşmacıları, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Bal ‘Kafkasya’da Ermeni Meselesi’ni, , İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü ‘Ermeni Sorunu Sürecinde İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ni anlatırken panelin son konuşmacısı olan Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Çelik ise ‘1. Dünya Savaşı’nda Ermeniler’i anlattı. Sunumların ardından soru-cevap bölümüyle devam eden panelin sonunda panelistlere çiçek ve belge takdimleri yapıldı.
YORUM EKLE