28 Mart 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terziler Odası Başkan Yardımcısı dertli
08/11/2007 23:14

Terziler Odası Başkan Yardımcısı dertli

“10 yıl önce elbise diken terziler bugün ancak paçasını dikiyor”

 

Nevşehir Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Odası Başkan Yardımcısı  Habil Demirbilek, 10 yıl öncesine kadar elbise diken terzilerin sonrasında ancak paça dikebildiklerini söyledi.

Ucuz ithal kumaşların hazır giyim fiyatlarını ucuzlattığını belirten Demirbilek “Genelde Çin malı olan kumaşlar kalitesiz, işçiliği göstermeyen ve çabuk yıpranan özelliğe sahiptir. Bu nedenle terziler bu kumaşlardan elbise dikmez. Ama hazır giyim firmalarının çoğunluğu kalite ve işçilikten ziyade ucuz fiyatla maliyete yöneldikleri için ucuz ithal kumaşlardan elbise dikiyor. Konfeksiyonlarda 45- 50 YTL’ye takım elbise satılır hale geldi. Bu fiyata bizler ancak pantolonunu dikeriz. Bu durumda vatandaşın büyük çoğunluğunu hazır elbise almaya yöneltiyor. Terzilere de pantolonunun paçasını düzeltmek kalıyor.”dedi.

Terzi esnafının dikimci olmaktan çıkarak tamiratçı konuma geldiğini savunan  Demirbilek;  Bundan 10 yıl öncesine kadar vatandaşlara yeni elbise dikerdik, şimdi elbiseleri tamir etmekten başka bir iş yapamaz hale geldik.”dedi.

Nevşehir Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Odası Başkan Yardımcısı  Habil Demirbilek yaptığı açıklamada, l0 yıl öncesine kadar 200 civarında olan odaya bağlı üye sayısının 50’ye gerilediğini belirterek, “Terzi sayısı giderek düşüyor. Odaya bağlı olan 50 terziden sipariş gelmesi hIMG_4367-1_0001alinde ancak 25 tanesi elbise dikebiliyor. Diğerleri gömlek, pantolon, mont gibi işleri yapıyor. Elbise dikebilen terziler arasında ise 4 veya 5 tanesi elbise siparişi alabiliyor. Diğer terziler sökük dikme, yaka değiştirme gibi basit işlerle gününü geçiriyor. Sadece terzilik yaparak eve ekmek götürme işi sona ermek üzere.”dedi.

TerziliğiIMG_4365-1_0001n hazır giyimin de yaygınlaşması ile Türkiye’de son dönemini yaşadığını  ifade eden Polater; “Ucuz fiyatlı hazır giyimin yaygınlaşması terziliğe olan ilgiyi iyiden iyiye azalttı. İçinde bulunduğumuz dönemde evine ekmek götürebilme mücadelesi veren  ve icra pençesinde kıvranan bu köklü mesleğin temsilcileri, büyük bir ilgisizliğin içerisinde son dönemlerini yaşıyor. Geçmiş dönemlerde terzilik yapan bu mesleğin temsilcileri artık elbise tamiri yapar hale geldi.”şeklinde konuştu.

Terzilik mesleğinin ekonomik olarak gerilemesi ve de 8 yıllık kesintisiz eğitim nedeni  ile çırak bulamadıklarını belirten Demirbilek; “Bu mesleği öğretecek çırak bulamıyoruz.  Odaya kayıtlı üyelerimizin yaş ortalaması 45’i geçiyor. Çoğu Bağ- Kur emeklisi oldu. Olmayanların da az bir süresi kaldı. Bu mesleğin bizim ile birlikte tarihe karışması artık içten bile değil.”şeklinde konuştu.

Mesleğinin tekrar insanlara gelecek vaat edebilecek duruma gelmesi için birinci şartın  terzilerin birlikte hareket etmeleri olduğunu vurgulayan Demirbilek; “Ancak bunu başaramadık. Bu konuda Oda olarak çok çaba sarf ettik. Olmadı. Nevşehir’de kamu kurumlarının elbise veya gömlek dikim ihalelerinin tamamını şehir dışındaki firmalar alıyor. Diğer şehirlerde ise durum tam tersi. Nevşehir dışındaki hiçbir ilde, dikim işlerini il dışından bir firma alamıyor. Ama burada birlikte hareket edemediğimiz için biz alımıyoruz. Nevşehir’de terzilerin kurtuluşu kamu ihalelerini kazanmasından geçiyor. Birlik olmadığımız sürece ise, ihale alma şansımız olmuyor.”diye konuştu.

M.İLKTÜRK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ