Türkiye'nin Rio kadrosu yıldızlarla dolu

2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılan Türk Milli Takımı'nda, olimpiyat madalyalı atletlerden, atıcılıkta Muharrem Korhan Yamaç, halterde Nazmiye Muratlı, masa tenisinde Neslihan Kavas gibi yıldız isimler öne çıkıyor.

Türkiye'nin Rio kadrosu yıldızlarla dolu

2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılan Türk Milli Takımı'nda, olimpiyat madalyalı atletlerden, atıcılıkta Muharrem Korhan Yamaç, halterde Nazmiye Muratlı, masa tenisinde Neslihan Kavas gibi yıldız isimler öne çıkıyor.

Türkiye'nin Rio kadrosu yıldızlarla dolu

ANKARA (AA) -2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek isimler arasında olimpiyat madalyalı ve uluslararası organizasyonlarda dereceler elde etmiş başarılı isimler yer alıyor.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 18 Eylül'de sona erecek oyunlara katılan 79 kişilik Türk Milli Takımı'nda, branşlarının yıldız isimleri dikkati çekiyor. Kadroda, olimpiyat madalyalı atletlerden, atıcılıkta Muharrem Korhan Yamaç, halterde Nazmiye Muratlı, masa tenisinde Neslihan Kavas gibi yıldız isimler öne çıkıyor. Olimpiyat üçüncülüğü bulunan son Avrupa şampiyonu Golbol Milli Takımı da Rio'da madalya adayları arasında bulunuyor.

2004 Atina Paralimpik Oyunları'nda altın madalya alarak, Türkiye'nin ilk paralimpik madalyalı sporcusu unvanını sahip, 2013 yılının Avrupa şampiyonu Muharrem Korhan Yamaç, 2012 Londra Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanarak, iddiasını sürdürdü. Korhan'dan Rio'da da madalya bekleniyor.

2012 Londra Olimpiyatları'nın dünya rekortmeni şampiyonu Nazmiye Muratlı, halterde yine altın madalyanın peşine düşecek. Masa tenisinde, Londra'nın gümüş madalyalı ismi Neslihan Kavas'ın yanı sıra son dönemde uluslararası turnuvalarda elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Abdullah Öztürk, Rio'da kardeşi Ali Öztürk ile kürsü mücadelesi verecek.

Yüzmede 50 metre kelebekte dünya üçüncüsü Beytullah Eroğlu ile olimpiyat üçüncülüğü bulunan Avrupa şampiyonu Golbol Milli Takımı da Rio'da madalya adayları arasında bulunuyor.

2014'teki Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Avrupa Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre kelebekte 38.18'lik derecesiyle Avrupa ikincisi olan Beytullah, geçen yıl Glasgow'da düzenlenen IPC Dünya Yüzme Şampiyonası'nda, 50 metre sırtüstünde 40.27 ile bronz madalya alarak, Rio'da da madalya alabileceğinin sinyallerini verdi.

Golbol branşında oldukça iddialı olan Türkiye'yi hem kadınlar hem de erkeklerde dünya şampiyonu sporcular temsil edecek. 2012 Londra'da bronz madalya kazanarak tarihe geçen Golbol Erkek Milli Takımı, geçen yıl Litvanya'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Rio'nun yıldızları arasında olacağını gösterdi.

Litvanya'da şampiyonluğa ulaşan Golbol Kadın Milli Takımı da Rio'da madalya getirmesi beklenenler arasında yer alıyor.

Golbol Milli Takımları'nda, erkeklerde Hüseyin Alkan, Tuncay Karakaya, Ekrem Gündoğdu, Sercan Kaya, Abdullah Aydoğdu ve Yunus Emre Akyüz, kadınlarda ise Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altunoluk ve Neşe Mercan forma giyiyor.

Dünya üçüncülüğü bulunan Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı'nın yanı sıra tekerlekli sandalye tenisinde Büşra Fatma Ün ile B1 Futbol Milli Takımı'nın performansı da merakla bekleniyor.

Bedensel Bedensel Engelliler Okçuluk Milli Takımı ise oyunlarda sürpriz madalyalara imza atacak isimleri bünyesinde barındırıyor.

2012 Londra Paralimpik Oyunları'ndan 10 madalyayla dönen, oyunlar tarihinde 13 madalyası bulunan Türk Milli Takımı, Rio'da 10 madalyanın üzerine çıkmayı hedefliyor.

Gülle atmada Mihriban Kaya, Türkiye'nin paralimpikte mücadele verecek ilk sporcusu olurken, 13 yaşındaki bedensel engelli yüzücü Sevilay Öztürk, sadece paralimpikte değil, olimpiyat tarihinde milli formayı giyecek en genç sporcu olma özelliğini taşıyor.

Türk Milli Takımı
Türkiye'yi 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda temsil edecek sporcular şöyle:

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (49)
Atıcılık (9): Muharrem Korhan Yamaç, Cevat Karagöl, Savaş Üstün, Hakan Çevik, Murat Oğuz, Çağla Atakal, Ayşegül Pehlivanlar, Aysel Özgan, Suzan Çevik

Masa tenisi (9): Neslihan Kavas, Ümran Ertiş, Kübra Korkut, Abdullah Öztürk, Ali Öztürk, Nesim Turan, Hatice Duman, Nergiz Altıntaş, Süleyman Vural

Okçuluk (8): Handan Biroğlu, Erdoğan Aygan, Bülent Korkmaz, Zehra Özbey Torun, Merve Nur Eroğlu, Naci Yenier, Ömer Aşık, Sadık Savaş

Atletizm (4): Hamide Kurt, Zübeyde Süpürgeci, Zeynep Acet, Nurşah Usta

Halter (3): Nazmiye Muratlı, Sibel Çam, Dilfiroz Kuzdağı

Yüzme (3): Beytullah Eroğlu, Özlem Kaya, Sevilay Öztürk

Tekerlekli sandalye tenis (1): Büşra Fatma Ün

Tekerlekli sandalye basketbol (12 sporcu): Özgür Gürbulak, İbrahim Yavuz, Kaan Dalay, İsmail Ar, Deniz Acar, Cem Gezinci, Fikri Gündoğdu, Ferit Gümüş, Yasin Cırgaoğlu, Uğur Toprak, Selim Sayak, Kemal Kaan Şafak

Görme Engelliler Spor Federasyonu (29)
B1 futbol (8): Emrah Öcal, Kahraman Kurbetoğlu, Celal Çoban, Ercan Bayraktar, İbrahim Üzüm, Abdullah Sümer, Recep Aydeniz, Ali Aktaş

Kadınlar golbol (6): Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altunoluk, Neşe Mercan

Erkekler golbol (6): Hüseyin Alkan, Tuncay Karakaya, Ekrem Gündoğdu, Sercan Kaya, Abdullah Aydoğdu, Yunus Emre Akyüz

Judo (4): Dursun Hayran, İbrahim Bölükbaşı, Ecem Taşın, Mesme Taşbağ

Atletizm (5): Semih Deniz, Hasan Hüseyin Kaçar, Büşranur Tırıklı, Öznur Alumur, Mehmet Tunç

Özel Sporcular Spor Federasyonu (1)
Gülle atma: Mihriban Kaya
Anahtar Kelimeler:
Spor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.