29 Mart 2015 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nevşehirde Bu Verimli Buğdayın Adı Müfit Bey!
01 Ağustos 2011 Pazartesi 16:21

Nevşehir'de Bu Verimli Buğdayın Adı Müfit Bey!

Nevşehir’in Avanos Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nce Göynük kasabasında deneme amacıyla ekimi yapılan Müfit Bey adlı buğday çeşidinden yüksek d...

Nevşehir’in Avanos Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nce Göynük kasabasında deneme amacıyla ekimi yapılan Müfit Bey adlı buğday çeşidinden yüksek düzeyde verim alındığı belirtildi.

Nevşehir Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ülkemizde üretimi yapılan hububattaki verimin artışında son yıllarda Tarımsal Araştırma Enstitülerince üretilerek tescil edilen buğday, arpa ve diğer hububat çeşitlerinin büyük payı bulunuyor. Deneme amacıyla Göynük beldesinde 12 dekar alanda ekimi yaptırılan Müfit Bey buğday çeşidinden yapılan hasat sonunda 5 bin kilogram civarında ürün elde edildiği görüldü. Bu, dekara ortalama 400 kilogram gibi iyi bir verim anlamına geliyor.

Elde edilen verim ve değerlendirmeler sonucu ekmeklik Müfit Bey buğday çeşidinin bölge şartlarına elverişli, kurağa dayanıklı ve verimli bir çeşit olduğu tespiti yapıldı. CİHAN

YORUMLAR
Bu Değerler Doğru Olmayabilir
Mehmet Can
Bu yıl yağışlar Fazla olduğundan alınmış olabilir bu türü dikeceklerin daha dikkatli olması gerek. Bir YIlda kanaat Oluşması zzor.
03 Ağustos 2011 Çarşamba 14:30
95.211.127.93
ÜYE İŞLEMLERİ