29 Mart 2015 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayseride Çekilen Hopdedik Deli Dumrul vizyonda - izle
03 Nisan 2011 Pazar 01:17

Kayseri'de Çekilen Hopdedik Deli Dumrul vizyonda - izle

Deli Dumrul filmi "Arsıza yolsuza ve cümle haşerata Hop" sloganıyla bugün vizyona girdi. Gösterimi Polis haftasına denk getirilen film 160 kopya ile seyircisiyle buluşuyor.

Feryatların nedenini sorar bir yiğidin öldüğünü öğrenir. Azrail'e kızar ona meydan okur. Onunla dövüşmek için Tanrıya yalvarır. Sonra evine döner..." Dede Korkut'un anlattığı bu hikâyeyi Anadolu'da bilmeyen yoktur nerdeyse. Öyle ki Deli Dumrul, zaman içinde unutulmaz bir fenomen haline gelmiştir. İki sene önce izleyicinin karşısına 'Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Âleminde filmi' ile çıkan ekip, bu sefer gerek anlayış gerek mesaj olarak yepyeni bir yüzle seyirciye merhaba demeye hazırlanıyor. Esas oğlan Deli Dumrul, yaşadığı olaylar ve ruhi dönüşümünden ötürü bu kez, 'yalana, dolana, talana, hırsıza...Hop' diyor.

Evrensel Medya ve Beyaz Filmin üstlendiği 'Hop Dedik Deli Dumrul' filmi, dram ve komedi altyapılı polisiye bir yapım. Filmin başrollerini ise genç oyunculardan Emir ve Ceren Benderlioğlu'nun yanı sıra, usta oyunculardan Bulut Aras ve Perihan Savaş paylaşıyor. Filmin yönetmeni Oğuz Yalçın. Senaryosu ise Emniyet Amiri Bayram Özbek tarafından yazılmış.

Yapımcı Ali Avcı, Hop Dedik Deli Dumrul'un ilk filmden bağımsız bir çalışma olduğunu belirterek, "Birinci filmle ikinci filmin tek alakası Deli Dumrul'un başrolde oynaması. Bu karakter, toplum tarafından çok sevildi çünkü. Yani Hop Dedik, bir devam filmi değil." diye konuşuyor. Filmin vatan, millet ve inanç üzerine kurulu olduğunu hatırlatıyor. Avcı'ya göre, senaryoda dozu ayarlanmış bir milliyetçilik var. Aşırı söylemlere yer verilmemiş, hatta seyirciye 'Bizler Muhabbet Fedaileriyiz' mesajı veriliyor.

Filmin çekimleri Kayseri'de gerçekleşmiş. Avcı, bu durumu şöyle açıklıyor, "İstanbul'da film çekerken çok zorlanmıştık. Kayseri, doğal bir film platosu gibi. Biz bu çalışmada Anadolu'yu yansıtmaya çalıştık zaten. Her ağza ve şiveye yer verdik. Umarım seyirci de teveccüh gösterir." Filmin Türk sinema tarihi açısından bir önemi var. Senaryosu bir polis tarafından kaleme alınmış. Filmde geçen 'gizli şer şebekesinin' gerçek hayatta bir karşılığı var Avcı'nın ifadesi ile. Bu arada hatırlatalım film, Deli Dumrul isminde bir er vardır. Kuru bir çayın üstüne köprü yaptırmıştır. Geçeninden 30 akçe geçmeyeninden döve döve 40 akçe alır. Bir gün köprüsünün yayına bir bölük oba yerleşir. Bu obada bir yiğit ölür ve feryatlar üzerine Deli Dumrul atıyla oraya gelir.

'Deli Dumrul' Emir Benderlioğlu, oynadığı filmin afişini kendisi hazırlamış. Benderlioğlu, gerçek bir bireyi canlandırdığını söyleyerek, "Dili, dini, yaşayışı ne olursa olsun bu topraklar üzerinde yaşayan herkes kendinde Deli Dumrul'u bulacak. Karakterimiz zamanla yolunu bulan bir nehir gibi. Bu arada ülküsünü ararken seyirci ile de empati de yapıyor. Hapis yatıyor, çok çile çekiyor, ama sonunda hakikati bularak ona yöneliyor" ifadelerini kullanıyor. Benderlioğlu, Deli Dumrul'un eski moda bir kabadayı olduğu görüşünde. Garibanın kendisine başvurduğu, parayla pulla bir işi olmayan, kendine has bir dünya görüşü taşıyan bir karakter yani. Benderlioğlu 'kendini' şöyle anlatıyor, "Eli kanlı değil, delikanlı olmak anlayışını kendine düstur etmiş biri. Güçlünün karşısında sırf güçlü olduğu için eğilmeyen bir mizacı var. Kısacası Anadolu'daki binlerce Deli Dumrul'un bir örneği."

Deli Dumrul'un ruhi kalkınmasına yardımcı olan bilge kişi ise İhsan Bey, gençlerin deyişiyle Koca Reis. Bu karakteri usta oyuncu Bulut Aras canlandırıyor. Aras rolünü anlatırken, "İhsan Bey, halk tarafından sevilen, belli bir ideolojisi ve misyonu olan, gerektiği zaman sonuca etki edecek birisi" ifadelerini kullanıyor. Aras'a göre, Koca Reis bir dava adamı. Hapishaneyi tanımlarken ise Bediüzzaman Said Nursi'nin deyişini kullanıyor, Medrese-i Yusufiye. Aras, İhsan Bey'in defalarca hapis yatmış biri olduğuna dikkat çekerek, "Cezaevinde insanın tefekkür etmeye çok vakti olur. Ben neyi doğru, neyi yanlış yaptım sorularının cevabını derinlemesine düşünür. Koca Reis'in de bilge bir adam tarafı var bu yüzden. Türk halkının değerlerini çok iyi bilen biri aynı zamanda. O yüzden gençlere devamlı müspet hareket etmeyi öğütlüyor."

Filmde Komiser Zeynep rolünü Ceren Benderlioğlu oynuyor, 'keskin' bir duyguyla. Son üç senedir polisiye oynadığı için rolde zorlanmadığını kaydediyor. "Rolü canlandırırken kendimden çok parçalar vardı. Gerçek hayatta da doğrucu bir yapım var zaten." şeklinde konuşuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ