29 Mart 2015 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatipoğlu, Nevşehir Kadın Doğum Hastanesini Ziyaret Etti
21/04/2010 15:41

Hatipoğlu, Nevşehir Kadın Doğum Hastanesi'ni Ziyaret Etti

21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla Sağlık Sen Nevşehir Şubesi bir program düzenledi. Kadin Doğum Hastanesi'nde düzenlenen törende hastanede görevli ebelere gül dağıtıldı.

21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla Sağlık Sen Nevşehir Şubesi bir program düzenledi. Kadin Doğum Hastanesi'nde düzenlenen törende hastanede görevli ebelere gül dağıtıldı.

Toren sonrasında Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Adem Hatipoğlu basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu açıklamasında şöyle konuştu:

Ağır çatışma koşullan altında görevlerini yerine getirmeye çalışan ebelerimiz, yeni bir canlının dünyaya gelmesinde, anne ve çocuk sağlığı açısından üstlendikleri sorumluluk nedeni ile kutsal bir görevi icra etmektedir. Sağlık sistemimizin önemli unsurlarından olmasına rağmen, ne yazık ki hala hak ettikleri değeri görememektedirler.

     Sağlık Hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde büyük bir fedakârlık ve özveri ile görevlerini yapmaya çalışan ebelerimizin pek çok sorunu bulunmaktadır.

     Doğum yaptırma, gebe takibi, loğusa ve yeni doğanın bakımı gibi çok önemli görevleri üstlenen ebelerimiz; sunduğu bu sağlık hizmetine rağmen, yardımcı sağlık personeli olarak nitelendirilmekte, yüksek eğitim düzeyine ihtiyaç duyulmayan bir meslek grubu olarak görülmektedir

     Bu konuda Ebelerimizin lisans düzeyinde formasyona sahip olmaları  için lisans tamamlama hakkı isteyen sendikamızın çabaları  netice vermiş ve lisans tamamlama programında uygulanmaya geçilmiştir.

     Vekil ebe uygulamasının başlatılmış olması sendikamız açısından kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Sağlık-Sen olarak, vekil ebe uygulamasına son verilmesi ve vekil ebelerin kadroya alınması  noktasındaki mücadelemiz devam etmektedir. Sendikamızın yürüttüğü mücadele sonucu vekil ebe ve hemşirelerin sendikalara üye olması sağlanmıştır. Vekil ebe ve hemşireler için öncelikli ilkemiz kadroya geçirilmelerini sağlamaktır.

     Ebelerimizin yönetim birimlerinde görevlendirilmemeleri de bir diğer haksızlık olarak önümüze çıkmaktadır. Ebelerimizin Başhemşirelik gibi görevlere mevcut Yasadan kaynaklanan engeller nedeniyle atanamaması da haksızlıktır. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil eden bu engel ortadan kaldırılmalı ve ebelerimizin de hastanelerde başhemşirelik görevi alabilmeleri sağlanmalıdır.

     Ebelerin acilen ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Performansa dayalı döner sermaye uygulamasının tüm sağlık çalışanlarını kucaklayıcı, herkesin hakkının eşit bir şekilde dağıtılmasına imkan sağlayan bir sisteme dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu anlamda döner sermaye gelirlerinden ebelerin gerekli düzenlemeler yapılarak daha fazla faydalanmaları sağlanmalıdır

     Ebelerde uzmanlığa (Baş ebe, Uzman ebe) imkân tanınmalıdır.

     Başta ebeler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına fiili hizmet zammı verilmelidir. Özellikle köy ve beldelerde hizmet veren ebelere mutlaka fiili hizmet zammı verilmesi gerekir. 

     Ebeler haftası ve yaklaşan hemşireler haftası münasebetiyle tüm üyelerimize Sendikamızın bir hediyesi olarak üzerinde üyelerimizin İsimlerinin de yazılı olduğu Porselen çay bardağı ve kalem ile birlikte üyelerimizin ücret ödemeden 25.000 TL değerinde Ferdi Kaza Sigortası Poliçelerini dağıtmaya başladık. Tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

     Sağlık-Sen olarak, onca soruna ve olumsuz koşullara rağmen görevlerini büyük bir sorumluluk bilinci içinde ve şevkle yapan tüm ebelerimize teşekkür ediyor, Ebeler Haftasını en içten dileklerimizle kutluyoruz. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ