GSS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2015-2016

Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alabilmek için yapacağınız gelir testi için GSS Başvuru İçin Gerekli Belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. 5 Aralık 2015

GSS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2015-2016

Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alabilmek için yapacağınız gelir testi için GSS Başvuru İçin Gerekli Belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. 5 Aralık 2015

GSS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2015-2016

Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alabilmek için yapacağınız gelir testi için GSS Başvuru İçin Gerekli Belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.

Peki, başvurunuzu daha kolay ve hızlı hale getirebilmek için nasıl hareket etmeniz gerekmektedir?

•             Öncelikle başvuruya gitmeden önce bağlı olduğunuz muhtarlıktan adınıza düzenlenmiş bir ikametgâh belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi gitmeden önce almanız sizin için önemlidir zira gelir testi için vakfa gittiğinizde sizden söz konusu belgeyi isteyecekler ve yanınızda bulunmaması durumunda muhtarlığa gidip vakfa geri dönmeniz gerekecek.

•             Başvuruda bulunduğunuzda vakıf tarafından size “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başvuru Kayıt Formu” adı altında bir form verilecek. Sizin ve ailenizin aylık gelirini saptamak için çeşitli soruları içeren bu formu eksiksiz doldurarak imzalamanız gerekmektedir.

•             Bu forma ek olarak vakıf görevlilerince doldurulacak olan başvuru sahibinin sosyal güvenlik, yeşil kart ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama belgeleri alındıktan sonra bütün evraklarınız teslim ederek gelir testinizi noktalayabilirsiniz.

Bu sürecin ardından başvurunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirmeye alınacak ve sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza yeterli olacak minimum sigorta priminiz size bildirilecektir. Primlerin belirlenmesinde temel alınan değer asgari ücrettir. Elde edilen gelirin asgari ücretin üçte biri, asgari ücretin kendisi, iki katı veya iki katından fazla olması gibi durumlar göz önünde bulundurularak prim belirlemesi yapılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Prim Ödemeleri

GSS Başvuru İçin Gerekli Belgeler ödemeleri gelir testinin sonuçlanmasının ardından takip eden aydan itibaren yapılmaya başlanmaktadır. Söz konusu ödemeler, bankalar ve bankamatikler aracılığıyla kolaylık ve pek çok kanaldan yapılmakla birlikte; yapılmadığı takdirde prim mükellefi faiz yaptırımıyla karşı karşıya kalacaktır. Bunun yanında sigorta primleri düzenli olarak ödenmediğinde sağlık hizmetleri alma noktasında da sıkıntılar baş gösterecektir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Yapılandırması

Gelir testine girmediyseniz veya gelir testine girip çeşitli sebeplerle primlerinizi ödeyemediyseniz devlete karşı ciddi bir borç yükü altına girebilirsiniz. Bu konuda yapılması gereken tek şey; geriye dönük GSS Başvuru İçin Gerekli Belgeler borçlarınızı yapılandırmak.

Geçmişe dönük borçların yapılandırılması için bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra eğer adınıza çıkarılan tutarı peşin olarak öderseniz herhangi bir faiz uygulamasına gidilmezken; taksitlere bölmeniz durumunda bölünen ay sayısına göre cüzi bir faiz işletilmektedir. Yapılandırma yaptığınız takdirde sağlık hizmetlerinden de yeniden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

 

Son Güncelleme: 13.12.2015 23:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.