31 Mart 2015 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EN DİNDAR ÜLKE HANGİSİ?
11/02/2009 12:43

EN DİNDAR ÜLKE HANGİSİ?

Türk halkı İran'dan daha dindar143 ülkede yapılan araştırma

Türkiye'deki tartışmalarda sık sık kullanılan 'Türkiye İran olur mu?' sözünün anlamını değiştirecek bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Gallup'un araştırmasına göre Türkiye'de dindarlığın sembolü olarak görülen ve şeriat düzeni ile yönetilen İran, Türkiye'den daha az dindar! 

143 ÜLKE ARASINDA EN DİNDARI MISIR
Gallup araştırma şirketinin anketine göre dünyanın en dindar toplumu Mısır, dine önem verme konusunda bu ülkeyi Bangladeş ve Sri Lanka izliyor. Şirketin dün sonuçlarını açıkladığı, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında 143 ülkede yaptığı “dinin önemi” konulu araştırmada yöneltilen “Din günlük yaşamınızın önemli bir parçası mı?” sorusuna Mısırlıların yüzde 100’ü, Bangladeşli ve Sri Lankalıların yüzde 99’u “evet” yanıtını verdi. İlk 10’da yer alan ve nüfusun yüzde 98’inin dinin günlük yaşamın önemli bir parçası olduğunu düşündüğü diğer ülkeler ise Endonezya, Kongo, Sierra Leone, Malawi, Senegal, Cibuti ve Fas.

TÜRKİYE'DE ORAN YÜZDE 89
Sonuçlar, verilen “evet” yanıtlarının yüzdelerine göre beş kategoriye ayrıldı: Orta seviyede dindar (yüzde 76-yüzde 85), bu dindarlık seviyesinden daha az dindar (yüzde 37-yüzde 69), en az dindar (yüzde 14-yüzde 36), orta seviyede dindardan daha çok dindar (yüzde 86-yüzde 93) ve en dindar (yüzde 94-100). Mısır’ın başını çektiği “en dindar”lar arasındaki 10 ülkenin Sri Lanka, Kongo ve Malawi dışında ağırlıklı olarak Müslüman nüfuslu ülkeler olduğu göze çarpıyor. 32 ülkenin yer aldığı bu kategorinin ilk 10’una dair dikkati çeken bir başka nokta da çoğunluğunun Afrika ve Asya’nın yoksul ülkeleri olması. Dini günlük yaşamlarının önemli bir parçası olarak görenlerin Türkiye’deki oranı ise yüzde 89.

EN AZ DİNDAR ESTONYALILAR
Bu oran, Türkiyeyi listenin 45inci sırasına yerleştirirken ortalamadan daha çok dindar kategorisine, başka deyişle en dindarların altındaki ikinci kategoriye sokuyor, bu kategoride 29 ülke bulunuyor. Cumhuriyetin sorularını yanıtlayan Gallup yetkilisi Eric Nielsen, Türkiyede ofisleri bulunmadığını ve yerel bir araştırma şirketinden destek aldıklarını vurgularken orta seviyede dindar sınıfına giren 32, daha az dindarlarda 28 ve en az dindar olanlar kategorisinde 22 ülkenin yer aldığını söyledi. Her ülkede 1000 kişinin verdiği yanıtlara göre en az dindar olan halk, soruya yüzde 14 oranında evet yanıtı veren Estonyalılar.

Dindarlık konusunda sıralamanın son 10 ülkesi olan diğer ülkeler ise yüzde 17
yle İsveç, yüzde 18le Danimarka, yüzde 20yle Norveç, yüzde 21le Çek Cumhuriyeti, yüzde 21le Azerbaycan, yüzde 22yle Hong-Kong, yüzde 25le Japonya, yüzde 25le Fransa, yüzde 27yle Moğolistan. Bu sıralama, dindarlığın düşük seviyede olduğu toplumların çoğunun refah seviyesi yüksek ülkeler olduğunu da gözler önüne seriyor.

İRAN TÜRKİYE'DEN DAHA AZ DİNDAR
ABD dünya listesinde yüzde 65
lik oranla orta seviyeden daha az dindar sınıfına giriyor. İslam devleti olan İrandaki yüzde 83lük oranın laik bir cumhuriyet olan Türkiyedeki yüzde 89luk orandan daha düşük olması ve İranın Türkiyeden bir alt kategori olan orta seviyede dindar kategorisinde yer alması da vurgu yapmaya değer bir başka istatistiki veri.

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜYE İŞLEMLERİ