28 Mart 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayşe Sucu Neden Görevden Alındı
27 Aralık 2010 Pazartesi 09:09

Ayşe Sucu Neden Görevden Alındı

Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti kararıyla Ayşe Sucu’nun geçtiğimiz Cuma günü Kadın Faaliyetleri Merkezi Başkanlığı görevinden alınması sonrasında sular durulmuyor.

Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti kararıyla Ayşe Sucu’nun geçtiğimiz Cuma günü Kadın Faaliyetleri Merkezi Başkanlığı görevinden alınması sonrasında sular durulmuyor.

“Ben başörtüsünün böyle örtülebileceğine inanıyorum” diyerek başını, saçlarının ön kısmı görünecek şekilde “Butto modeli” örten, başörtüsü konusundaki çıkışlarıyla zaman zaman gündeme gelen Ayşe Sucu’nun, 14 yıl önce kurduğu TDV Kadın Faaliyetleri Merkezi Başkanlığı’ndan alınmasına gerekçe olarak “Vakıf içinde yeniden yapılanmaya gidilmesi” gösterildi. Ancak Sucu’nun görevden alınmasına ilişkin farklı iddialar da gündeme geldi. İddialardan birisi, “Kadın kollarına başka din ve mezhep mensupları ile ateistlerin üye olması, yapılan konferans ve seminerlerde konuk olmaları ve bu durumun Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’nde rahatsızlık yarattığı”. Bir diğer iddia ise “Sucu’nun kişiliğinin kurum kimliğinin önüne geçtiği”. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “bir kurumun bir kişinin ismiyle anılmasının kurum adına iyi olmayacağını” ifade ettiği öne sürüldü.

Görmez: Talimat vermedik

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Ayşe Sucu’nun görevden alınması konusunda basında çıkan haberler sonrasında, “bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir talimatı olmadığını, vakfın mütevelli heyeti tarafından oradaki çalışanların durumunun değerlendirildiğini“ vurgulaması dikkat çekti.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Necati Akçeşme de önceki günyaptığı açıklamada, “kararın mütevelli heyetin ortak iradesiyle alındığını, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgisi olmadığını” vurguladı.

Bugün istifalar olabilir

Sucu’nun görevinden alınması sonrasında aralarında Diyanet Vakfı Kadın Faaliyetleri Merkezi Başkan Yardımcısı Vildan Karabulut’un da bulunduğu yöneticiler ve çalışanların istifa kararı aldığı öne sürüldü. Yönetim Kurulu üyelerinin bugün bir basın toplantısı yapacakları ve bu kararlarını duyuracakları belirtildi. Karabulut, “Toplu istifa kararı alındı mı?” sorusuna, “Başkan alındıktan sonra yönetim kurulunun icra özelliği kalmaz. Bizi oraya getiren onlar. Pazartesi günü basın toplantısı yapacağız” yanıtını verdi.

Sucu: Çalışmalarımı sürdüreceğim

Sucu’nun yakın çevresine “türban konusundaki görüşleri ve başörtüsü takma biçimi nedeniyle görevden alındığını” söylediği, “Bu yapılana çok kırıldım. Bunu haketmedim” dediği öğrenildi. Sucu’nun, Kadın Faaliyetleri Merkezi için ise “Bu hareketi ben doğurdum. Bu hareket sürecek. Aynı faaliyetleri başka çatı altında da sürdürebilirim” dediği belirtildi.

Ayşe Sucu’nun “Merkeze başka din ve mezhep mensupları ile ateistlerin üye olduğu” yönündeki eleştiriler konusunda ise “Bizim hareketimiz farklı inançlara ideolojilere sahip insanların biraraya gelerek tartışmasını fikir alışverişinde bulunmasını ve birbirleri hakkında önyargıların kırılmasını sağlamıştır. Bu demokrasi adına da bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın giderilmesine kimse mani olamaz” dediği de öğrenildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ