06 Mart 2015 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avanosun Saç Müzesi Dünyanın En Tuhaf 15 Müzesi Arasında
04/08/2009 10:21

Avanos'un "Saç Müzesi" Dünyanın En Tuhaf 15 Müzesi Arasında

Amerikan ABCNews.com adlı internet sitesinde dünyanın en tuhaf 15 müzesi yayımlandı. Nevşehir'e bağlı Avanos ilçesindeki "Saç Müzesi" de listede yerini aldı...

Amerikan ABCNews.com adlı internet sitesinde dünyanın en tuhaf 15 müzesi yayımlandı

Listede, Türkiye’den Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan “Saç Müzesi” de yer alıyor.

Saç Müzesi (Avanos, Türkiye)


1979 yılında dünyaca ünlü çömlek ustası Galip Körükçü tarafından açılan müzede 16 bin saç örneği bulunuyor. Kayadan oyma bir mağarada yer alan müzesiyle 1998  yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Chez Galip” lakaplı Körükçü’nün koleksiyonu, “uluslararası bir fenomen” olarak tanımlanıyor.

Çanak Çömlek ustası Galip Körükçü'nün, 1979 yılında dükkanına alış veriş yapmak için gelen Fransız bir bayandan hatıra olarak üzerinde ismi ve adresi bulunan bir notla aldığı bir tutam saç, işyerine gelen başka yabancı bayanların da ilgisini çekti. Körükçü, daha sonra atölyesine alış veriş yapmak için gelen yerli turistlerden de saç örnekleri almaya başladı. Müzede 16 bin saç örneği bulunuyor...

 

Diğer müzeler

Hamamböceği Müzesi (Teksas, ABD)
Düzinelerce değişik türde ölü ve canlı hamamböceği barındıran müzeye birçok insan öldürdüğü hamamböceklerini hediye ediyor.

Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi (Yeni Delhi, Hindistan)
Dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilmiş tuvaletlerin sergilendiği müze, ziyaretçilerini hijyenin tarihinde yolculuğa çıkarıyor.

İşkence Müzesi (Amsterdam, Hollanda)
Tarih boyunca kullanılmış işkence aletlerinin yer aldığı müzede Ortaçağ’dan kalma giyotin, engizisyon sehpaları ve “kafatası kırıcı”lar bulunuyor.

Kanalizasyon Müzesi (Paris, Fransa)
Paris’in yeraltında Seine Nehri’ne paralel yer alan müzede, 13. yüzyılda kurulan ilk kanalizasyon sisteminden bu yana şehrin umumi temizlik tarihi sergileniyor.İç Çamaşırı Müzesi (Brüksel, Belçika)
Müzede, zengin ve ünlü kişilerin iç çamaşırları sergileniyor.

Pez Hatıra Müzesi (Kaliforniya, ABD)
14. yaşını bu sene kutlayacak olan nostaljik şeker Pez’e dair her şey bu müzede yer alıyor. Bunlar dışında tuhaf müzeler işe şunlar: l Beslenme Çantası Müzesi (Georgia, ABD), l  Çim Biçme Makinesi Müzesi (Lancashire, İngiltere), l  İçme Suyu Müzesi (Pekin, Çin), l Hardal Müzesi (Wisconsin, ABD),  l  Dikenli Tel Müzesi (Kansas, ABD), l  Füze Müzesi (Arizona, ABD), l  Konserve Jambon Müzesi l  Kurşunkalem Müzesi. 

 

(haberx)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ